postępowanie restrukturyzacyjne - restrukturyzacja

Kiedy restrukturyzować? (restrukturyzacja) – cz. 2

W tym wpisie skupię się na ekonomicznym, a nie prawnym, aspekcie restrukturyzacji.

Kiedy należy myśleć o postępowaniach restrukturyzacyjnych? Według założeń ekonomicznych należy to robić w sytuacji gdy spodziewamy się problemów z płynnością, lub gdy one już nastąpią ale jest szansa na ich przezwyciężenie.

Powyższe stwierdzenie wydaje się banalne? Więc dlaczego dominują upadłości likwidacyjne? Z doświadczenia powiem – ponieważ dłużnicy zbyt długo zwlekają z podjęciem trudnych decyzji, często ze względu na irracjonalną nadzieję iż zdąży się cud.

Zacznę więc od początku – podczas całego procesu biznesowego należy monitorować stan płynności (wypłacalności). Newralgicznym punktem jest zator płatniczy, w trakcie którego następuje dodatkowo nieprzewidziane wydarzenie gospodarcze, które pogłębia zator płatniczy.

W takim przypadku, zgodnie z założeniami prawidłowej gospodarki, należy bezzwłocznie wykonać:

  • obniżenie kosztów,
  • wprowadzić plan wyjścia z zatoru,
  • przeanalizować jedno z postępowań restrukturyzacyjnych.

Jeżeli dwa pierwsze działania pozwolą na wyjście z tarapatów w rozsądnie dającym się określić czasie – super. Jeżeli nie, pozostaje punkt trzeci.

Dlaczego warto oddać się w opiekę sądu w trakcie postępowań restrukturyzacyjnych? Przykładowo dlatego, aby zawiesić lub zablokować komornicze blokady rachunków bankowych. Postępowanie restrukturyzacyjne jest w praktyce planem naprawy, tyle że wykonanym przy pomocy sądu. Ma to swoje zalety, np. wspomniana możliwość zawieszenia egzekucji, ale ma i wady – nikt nie lubi jak się mu w biznesie patrzy na ręce.

 

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *