Restrukturyzacja firmy
szansą na wyjście z kłopotów!
szansą na wyjście z kłopotów!
Od 01.01.2016 r. weszła w życie nowa ustawa Prawo restrukturyzacyjne, która umożliwia przedsiębiorcom przeprowadzenie skutecznej restrukturyzacji zadłużenia i – w razie potrzeby – naprawę przedsiębiorstwa. Ustawa wprowadziła wiele różnych procedur, dlatego w pierwszej kolejności każdy Dłużnik musi wybrać tę najlepiej dopasowaną do jego potrzeb.
Dzięki nowemu Prawu Restrukturyzacyjnemu przedsiębiorca otrzymuje wiele różnych możliwości, pozwalających porozumieć się z wierzycielami i uratować przedsiębiorstwo, realizując politykę drugiej szansy. Jednocześnie terminowe otwarcie postępowania restrukturyzacyjnego może również zapewnić reprezentantom dłużnika ochronę przed wierzycielami spółki, którzy w pewnych okolicznościach także mogą ponosić odpowiedzialność za długi spółki. Z tych względów warto jak najwcześniej rozpocząć przygotowania do otwarcia postępowania restrukturyzacyjnego, zwiększając szansę jego powodzenia i zapewniając ochronę przedstawicielom dłużnika.
Ten tryb postępowania układowego umożliwiać będzie zawarcie układu w wyniku samodzielnego zbierania głosów wierzycieli przez Dłużnika, co ważne bez udziału sądu.
Postępowanie rozpoczynać się będzie zawarciem przez dłużnika umowy z osobą posiadającą licencję nadzorcy restrukturyzacyjnego. W tym czasie Dłużnik nie jest w żaden sposób ograniczony w możliwości rozporządzania swoim majątkiem, ale jednocześnie nie uzyskuje jakiejkolwiek ochrony przed egzekucją. Nadzorca restrukturyzacyjny pełnić będzie funkcję nadzorcy układu.
Etap drugi postępowania o zatwierdzenie układu ma natomiast charakter sądowego postępowania restrukturyzacyjnego, wszczynanego wnioskiem dłużnika o zatwierdzenie układu. Postępowanie to kończyć się będzie uprawomocnieniem się postanowienia sądu o zatwierdzeniu bądź odmowie zatwierdzenia układu.
Co istotne, postępowanie o zatwierdzenie układu może być prowadzone, jeżeli suma wierzytelności spornych uprawniających do głosowania nad układem nie przekracza 15% sumy wierzytelności uprawniających do głosowania nad układem.
Postępowanie sanacyjne jest najbardziej skomplikowane, ale za to umożliwia dłużnikowi przeprowadzenie działań sanacyjnych (którymi są czynności prawne i faktyczne, zmierzające do poprawy sytuacji ekonomicznej dłużnika i mające na celu przywrócenie dłużnikowi zdolności do wykonywania zobowiązań) oraz zawarcie układu, po sporządzeniu i zatwierdzeniu spisu wierzytelności. Rozpoczyna się od złożenia przez dłużnika wniosku o otwarcie postępowania sanacyjnego.
Postępowanie sanacyjne może prowadzić dłużnik, gdy suma wierzytelności spornych uprawniających do głosowania nad układem przekracza 15% sumy wierzytelności uprawniających do głosowania nad układem.
Po wydaniu przez sąd postanowienia w przedmiocie przyjęcia i zatwierdzenia układu, następuje kolejny etap którym jest wykonanie układu przez dłużnika. Postępowanie układowe kończy się w momencie uprawomocnienia się postanowienia o stwierdzeniu wykonania układu lub o uchyleniu układu albo wygaśnięciu układu z mocy prawa.
Postępowanie układowe umożliwia dłużnikowi, niemogącemu prowadzić przyspieszonego postępowania układowego, zawarcie układu po sporządzeniu i zatwierdzeniu spisu wierzytelności. Postępowanie układowe w tym trybie może prowadzić dłużnik, gdy suma wierzytelności spornych uprawniających do głosowania nad układem przekracza 15% sumy wierzytelności uprawniających do głosowania nad układem.
Podobnie jak przyspieszone postępowanie układowe, rozpoczyna się złożeniem do sądu restrukturyzacyjnego wniosku o otwarcie postępowania, kończy natomiast z chwilą uprawomocnienia się postanowienia sądu o zatwierdzeniu bądź odmowie zatwierdzenia układu albo o umorzeniu postępowania układowego.
Przyspieszone postępowanie układowe rozpoczyna się złożeniem do sądu restrukturyzacyjnego wniosku o otwarcie postępowania, kończy natomiast z chwilą uprawomocnienia się postanowienia sądu o zatwierdzeniu bądź odmowie zatwierdzenia układu albo o umorzeniu postępowania układowego.
Przyspieszone postępowanie układowe umożliwia dłużnikowi zawarcie układu po sporządzeniu spisu wierzytelności w uproszczonym trybie oraz może być prowadzone, jeżeli suma wierzytelności spornych uprawniających do głosowania nad układem nie przekracza 15% sumy wierzytelności uprawniających do głosowania nad układem.
Jest to rozwiązanie szczególnie polecane małym i średnim firmom, o stosunkowo nieskomplikowanej liście wierzycieli.